صندلی مدیریتی
دسته‌بندی نشده

صندلی های ارگونومیک

صندلی های ارگونومیک

ارگونومیک ( ergonomic ) علمی مهندسی با هدف طراحی ابزار و مبلمانی برای حفظ سلامت فیزیکی بدن یک کاربر است. واژه ارگونومیک اشاره به طراحی تجهیزاتی دارد که در تلاش برای افزایش بهره وری، راحتی و کاهش تحلیل جسمانی ساخته می شوند. افرادی که ساعت های طولانی روی صندلی می نشینند در معرض خطرهایی جدی در ناحیه ستون فقرات هستند. به همین جهت در هنگام انتخاب چنین مبلمانی باید استانداردهای ارگونومیک را در نظر گرفـت. از اهداف مهم چنین مبلمانی باید به افزایش ایمنی، کاهش خستگی و تنش، حفظ سلامت ستون فقرات، افزایش راحتی و افزایش محبوبیت نزد کاربران اشاره کرد.

 

از ویژگی های این مبلمان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ارتفاع

ارتفاع صندلی اداری باید به راحتی قابل تنظیم باشد تا کاربر بتواند صندلی را طوری نسبت به قد خود تنظیم کند که پاهایش به راحتی جمع و باز شود. اهرم تنظیم بادی موجود در چنین صندلی هایی آسان ترین راه برای انجام این کار است. برای اینکه کمترین فشار به مفصل ران و زانو وارد شود باید ران و ساق پا را در زاویه ۹۰ درجه قرار دهید.

تکیه گاه

هر صندلی ارگونومیک دارای تکیه گاهی با پهنای ۳۰ تا ۴۸ سانتی متر است. اگر صندلی انتخابی شما دارای تکیه گاه و نشیمنگاهی یکدست باشد، باید زاویه عقب و جلو آمدن آن قابل تنظیم باشد. همچنین معمولا دارای سیستم قفل ایمنی است تا از بیش از حد عقب رفتن صندلی جلوگیری کند. اما اگر تکیه گاه و نشیمنگاه از هم جدا باشند باید زاویه تکیه گاه و ارتفاع آن قابل تنظیم باشد تا قابلیت پوشش منحنی طبیعی ستون فقرات را داشته باشد.

 

چرخ

بسیار بدیهی است که وجود چرخ در صندلی ها باعث جا به جایی راحت تر آنها می شود اما همه آنها کیفیت یکسانی ندارند. این نوع صندلی ها معمولا دارای چرخ هایی راحت برای جا به جایی روی سطح هایی سخت هستند.

 

جنس رویه مناسب

این نوع صندلی ها دارای رویه ای با خاصیت جذب رطوبت بوده و باعث تعریق نمی شوند، از طرفی برای محیط هایی مانند آشپزخانه یا مکان های بهداشتی قابل تعویض و شستشو هستند. به همین دلیل به گونه ای است که آسایش شما را هنگام نشستن بر هم نمی زند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *